עמוד הבית רשלנות רפואית בלידה

רשלנות רפואית בלידה

 • עו"ד לענייני רשלנות רפואית זמין 24 שעות
 • שירות דיסקרטי ומקיף
 • עבודה מקסימלית לפיצוי הגבוה ביותר עבורך
רשלנות רפואית בלידה
1

אם במהלך הלידה נגרמו טעויות שהיה ניתן להימנע מהן וכתוצאה מהן נגרם נזק לתינוק, ייתכן שתהיו זכאים לפיצוי כספי בגין רשלנות רפואית בלידה.

רשלנות רפואית הקשורה ללידה מתרחשת כאשר רופא, בית חולים או צוות רפואי אחר פועל ברשלנות (אינו מעניק טיפול סביר) וגורם לאחד מהדברים הבאים: פגיעה באם או בילד במהלך ההריון או הלידה. לידה שלא כדין – כאשר ההורים היו מסיימים או נמנעים מהריון אילו היו יודעים על מומים מולדים, או הריון שגוי – כאשר הניסיון של ההורים להימנע או לסיים הריון נכשל.

עובדה מעניינת: התשלום הממוצע של תביעת רשלנות רפואית לילדים מתחת לגיל חודש הינו קרוב ל – 5 מיליון שקל.

מהי רשלנות רפואית בלידה?

רשלנות רפואית מתרחשת כאשר רופא, בית חולים או איש מקצוע אחר גורם נזק למטופל באמצעות מעשה של רשלנות. אנשי מקצוע בתחום הבריאות צפויים לתת טיפול רפואי איכותי במהלך הלידה.

אם ילדך חווה פגיעה מוחית עקב טעות רשלנית במהלך הלידה זה עשוי להיחשב רשלנות רפואית.

רשלנות רפואית בלידה עלולה לגרום למספר סוגי פציעות:

 • נזק מוחי,שיתוק מוחין
 • שיתוק ארב (פציעות מקלעת זרוע)
 • אנצפלופתיה היפוקסית-איסכמית
 • מוות עובר תוך רחמי,קרניקטרוס
 • צהבת יילוד
 • כליאת כתפיים
 • פגיעה בחוט השדרה
 • מוות בעוולה

האם יש לי עילה לתביעה של רשלנות בגין פגיעה בלידה?

הפגיעות המפורטות לעיל אינן תמיד תוצאה של רשלנות רפואית של רופא או אחות. קביעה האם קיימת אחריות משפטית פירושה בדרך כלל החלת דיני רשלנות רפואית על עובדות המקרה, באמצעות תהליך בן ארבעה שלבים.

השלב הראשון הוא קביעת רמת הטיפול הרפואי הראויה החלה על המצב בו נפגעה האם או התינוק לדוגמה, אם הנאשם הוא רופא מיילד, בית המשפט ישווה את פעולותיו של הנאשם לאלו של רופא מיילד בעל מיומנות דומה בקהילה או מסגרת דומה – לא למנתח חדר מיון, אונקולוג או אחות מוסמכת.  עורך דינו של התובע יסתמך לרוב על מומחה רפואי מוסמך שיעיד על רמת הטיפול הרפואי הראויה. נלקח בחשבון גם את המידע הרפואי העומד לרשותו של איש המקצוע הרפואי בזמן הפציעה. בתי המשפט מכירים בכך שזה לא הוגן להשתמש בחוכמת הבדיעבד כדי לחייב רופא באחריות משפטית , אם הם  לא יכלו לדעת זאת בזמן התרחשות הפציעה. לאחר שנקבע סטנדרט הטיפול המתאים, פעולותיו של הרופא המואשם ברשלנות נמדדות מול תקן זה. בשלב השני מומחה רפואי יבחן באופן מפורט מה נעשה בפועל במהלך תהליך הלידה והלידה, ומה היה נעשה על ידי רופא מיומן, בהתבסס על כל העובדות והמידע הזמינים באופן סביר באותה עת. שלב שלישי כרוך בהכרעה, האם החריגה של הרופא מסטנדרט הטיפול הייתה הסיבה המשפטית לנזק לאם או לתינוק. לדוגמה, אולי הרופא לא הצליח לזהות סיבוכים במהלך לידה נרתיקית ולהזמין מיד ניתוח קיסרי. אך האם טעות הרופא היא הסיבה לכך שהתינוק נולד מת? אם התינוק היה נפטר ללא קשר לטעות הרופא, אזי אין קשר סיבתי משפטי ולכן, אין אחריות לרשלנות רפואית. השלב האחרון כולל זיהוי וחישוב פגיעותיו של התובע ושאר הפסדים ("נזקים") הנובעים מהרשלנות הרפואית. באופן מעשי, רוב התובעים לא היו טורחים להגיש תביעה אלא אם כן היו להם מספיק נזקים כדי להצדיק את הזמן וההוצאות של הגשת תביעת רשלנות רפואית. אין בכך כדי למנוע מהנתבעת לחלוק על מהות והיקף הנזק הנטען על ידי התובע במקרים רבים. אם אתה מאמין שהנזק שנגרם לתינוקך  הוא כתוצאה מרשלנות בלידה, אנחנו יכולים לספק ייעוץ של עורך דין המתמחה ברשלנות רפואית, כדי לקבוע אם חלה רשלנות ואם אתם זכאים לפיצוי כספי.

כיצד להוכיח רשלנות רפואית של פגיעה בלידה

על מנת לזכות בפיצוי, הצוות המשפטי יצטרך להוכיח שאנשי המקצוע הרפואיים ביצעו רשלנות בגין פגיעה בלידה שגרמה לנזק לילדך. עורך דין מומחה לרשלנות רפואית, בעל ניסיון ברשלנות רפואית בלידה, יכול לאסוף ראיות כגון מסמכים רפואיים ועדויות כדי לחזק ולתמוך בתביעתך.

תיק רשלנות בגין פגיעה בלידה חייב להראות:

 • נזקים הנובעים מהפציעה (כגון חשבונות רפואיים, אובדן הכנסה, כאב וסבל וכו')
 • כיצד הצוות הרפואי התרשל
 • כיצד הרשלנות הרפואית של הרופא פגעה בילד
 • האם האם אכן הייתה מטופלת של הרופא והייתה תחת השגחתם

פציעות לידה לאם או לתינוק

פציעות לידה חמורות עלולות להיות טראומתיות – והסטטיסטיקה מוכיחה שהן מתרחשות בתדירות מדאיגה בעולם. ההשלכות של פעולות רשלניות כאלה יכולות להשליך על האם והתינוק לכל החיים. הם יכולים להפוך אירוע משמח לאחד הרגעים הקשים בחייה של היולדת. למרות נדירות מקרים אלה, לפעמים רשלנות רפואית של רופא גורמת לאם או לתינוק, או לשניהם, פגיעה לפני או במהלך לידתו של התינוק.

נביא כמה דוגמאות לרשלנות שיכולה לגרום לפציעות הקשורות ללידה:

רשלנות שמובילה לאיבוד דם מופרז של האם לאחר הלידה, וכן רשלנות במעקב אחר צריכת החמצן של התינוק לפני ואחרי הלידה.

פגיעה בתינוק

אם תינוק נפגע, על ההורים להגיש את התביעה, ולשמש כאפוטרופוס לתינוק. בשם התינוק רשאים ההורים לבקש פיצויים כלליים ומיוחדים כאחד. הנזקים הכלליים כוללים את עלות הסבל, כגון כאב וסבל נפשי ופיזי, ואובדן הנאה מהחיים.

דוגמה למקרה:

רופא אינו נוקט בטיפול סביר ומחליט בטעות ליילד תינוק בטרם עת. כתוצאה מכך, התינוק סובל מנזק מוחי. ההורים עשויים לתבוע להחזר הוצאות רפואיות שנגרמו לתשלום עבור צרכי שיקום והתפתחות מתמשכים, כמו גם כאב וסבל שכן התינוק יחווה טראומה מתמשכת של מוגבלות פיזית ונפשית.

פגיעה באם

היולדת יכולה להגיש תביעה בגין רשלנות רפואית אם חוסר זהירות של הרופא גרם לה לפציעה לפני או במהלך הלידה. לדוגמה, אם הרופא אינו מבחין בלחץ הדם הגבוה של היולדת לפני הלידה, סימן למצב המכונה רעלת הריון, ולאם יש התקף במהלך הלידה (שלעתים קרובות מוביל לרעלת הריון), לאם עשויה להיות תביעה בגין רשלנות רפואית בגין הפגיעה שנגרמה. פגיעה רגשית , ההורים עשויים גם לתבוע על הכאב והסבל הרגשי שהם חווים בגלל הפציעה של תינוקם.

לידה בעוולה

בפעולת לידה פסולה טוענים ההורים, כי על הרופא היה להזהיר אותם מפני מומים מולדים צפויים של ילדם וכי אילו ידעו, הם היו נמנעים מההיריון או מסיימים את ההיריון.

בדרך כלל, התביעה מבוססת על:

בדיקה גנטית רשלנית לפני שהילד נולד, או כישלון רשלני באיתור ליקויים נפשיים או פיזיים בשלבים הראשונים של ההיריון. אחד הנזקים הגדולים בלידה בעוולה, כוללים בדרך כלל את העלויות הנובעות מגידול הילד, כגון הוצאות רפואיות וטיפול חינוכי. על אף שהילד כבר בחיים, רוב המדינות מאפשרות להורים להגיש תביעות של לידה בעוולה.  אם כי ישנן מדינות עם חוקים המגבילים השבה של נזקים. ישנם גם מדינות שאינן מאפשרות לילד לתבוע בגין "לידה בעוולה".

הגשת תביעת רשלנות בלידה

ייתכן שתוכל להגיש תביעת רשלנות בגין פגיעה בלידה אם אתה סבור  שהרופא גרם לנזק שניתן היה למנוע במהלך תהליך הלידה. מקרי רשלנות רפואית של פגיעה בלידה יכולים למלא תפקיד חיוני במניעת מקרים אלה. טענות אלו מסייעות לשמור על רמת טיפול גבוהה בקרב הקהילה הרפואית. פנייה לעורך דין המתמחה ברשלנות רפואית בלידה הכרחית  לצורך הגשת תביעת הרשלנות במהלך הלידה, הדבר דורש ניסיון וידע על מנת להוכיח רשלנות לצורך קבלת פיצוי כספי בהתאם לרמת הנזק שנגרם. אם אתם סבורים שפציעת הלידה של ילדכם היתה יכולה להימנע וארעה בשל טעות רשלנות של הרופא המיילד או המטפל פנו לעורך דין שיסייע לכם לברר באם אתם זכאים לפיצוי כספי.

לקוחותינו ממליצים