עמוד הבית בלוג מהי רשלנות רפואית?
מהי רשלנות רפואית?

מהי רשלנות רפואית?

שתף
רשלנות רפואית מתרחשת כאשר איש מקצוע או ספק שירותי בריאות מתרשלים במתן טיפול מתאים, משמיט נקיטת פעולה מתאימה או נותן טיפול לא תקני הגורם לנזק, לפציעה או למוות למטופל. רשלנות כרוך בדרך כלל בטעות רפואית. זה יכול להיות באבחון, מינון תרופות, ניהול בריאות, טיפול לאחר. דיני רשלנות רפואית מאפשרים למטופלים לקבל פיצויים מכל נזק שנגרם מטיפול תת סטנדרטי. לפי נתוני המרכז לרשלנות רפואית, בארה"ב יש בין 15,000 ל-19,000 תביעות רשלנות רפואית נגד רופאים מדי שנה.

מהי רשלנות רפואית?

בית חולים, רופא או איש מקצוע אחר בתחום הבריאות צפויים לספק סטנדרט מסוים של טיפול. איש המקצוע אינו אחראי לכל הנזקים שחווה מטופל. עם זאת, הם נושאים באחריות משפטית אם המטופל חווה נזק או פציעה בגלל שספק הבריאות חרג מאיכות הטיפול שצפויה בדרך כלל במצבים דומים. לטענת עורכי דין רשלנות בישראל, כדי לשקול רשלנות רפואית, יש לערב מספר גורמים. אלו הם: אי מתן סטנדרט טיפול נאות: החוק דורש מאנשי מקצוע בתחום הבריאות לעמוד בסטנדרטים מסוימים, או שעלולים לעמוד בפני האשמה ברשלנות. פציעה נובעת מרשלנות: אם מטופל מרגיש שהספק התרשל, אך לא נגרם נזק או פציעה, לא יכולה להיות תביעה. על המטופל להוכיח כי רשלנות גרמה לפגיעה או נזק, וכי ללא ההתרשלות הדבר לא היה קורה. לפגיעה חייבות להיות השלכות מזיקות: על המטופל להראות שהפגיעה או הנזק שנגרמו עקב הרשלנות הרפואית גרמו לנזק ניכר. נזק ניכר יכול להיות:
 • סֵבֶל
 • עמידה בקשיים
 • כאב מתמיד
 • אובדן הכנסה ניכר
 • נָכוּת
חוסר שביעות רצון מתוצאות הטיפול אינו מרמז על רשלנות. מדובר רק ברשלנות כאשר יש רשלנות ופציעה ורשלנות גורמת לנזק או לפגיעה.

סוגי טעויות ורשלנות

דוגמאות למקרים שבהם טעות או רשלנות עלולה להוביל לתביעה משפטית כוללות:
 • אבחון שגוי או אי אבחון
 • ניתוח מיותר או לא נכון
 • פריקה מוקדמת
 • אי הזמנת בדיקות מתאימות או פעולה לפי תוצאות
 • לא עוקב
 • לרשום מינון שגוי או תרופה שגויה
 • השארת דברים בגוף המטופל לאחר הניתוח
 • פועל על החלק הלא נכון של הגוף
 • למטופל יש כאבים מתמשכים לאחר הניתוח
 • זיהומים שעלולים להיות קטלניים שנרכשו בבית החולים
 • פצעי לחץ או פצעי שינה
אירועים חמורים נוספים בעבר כללו שריפות בבתי חולים וחולים שהתאבדו כשהם בטיפול צוותי בריאות.

הסכמה מדעת

אם המטופל לא נותן הסכמה מדעת להליך רפואי, הרופא או נותן שירותי הבריאות עשויים להיות אחראים אם ההליך יגרום לנזק או לפציעה, גם אם הוא בוצע בצורה מושלמת. אם המנתח לא יידע את המטופל שהליך כרוך בסיכון של 30 אחוז לאובדן גפה, והמטופל יאבד גפה, יישא הרופא באחריות, גם אם הניתוח נעשה בצורה מושלמת. הסיבה לכך היא שהמטופל אולי בחר שלא להמשיך אם היו מודיעים לו על הסיכונים.

מה כולל תיק רשלנות?

התובע הוא המתלונן. זה יכול להיות המטופל, אדם המיועד כדין הפועל בשם המטופל, או אם המטופל נפטר, מנהל העיזבון או המנהל של עזבונו של המטופל. מבחינה משפטית, התובע הוא מי שמביא תביעה נגד אחר בבית משפט, מי שפותח את התביעה, זה שתובע. הנתבע הוא הצד שנתבע. בתביעת רשלנות רפואית זה נותן שירותי הבריאות. זה יכול להיות רופא, אחות, מטפל או כל ספק רפואי. גם מי ש"מילא אחר פקודות" עלול להיות אחראי למעשים רשלניים. הצד המנצח הוא הצד הזוכה בתיק, בין אם התובע או הנתבע. במידה והנתבע יזכה בתיק, התובע הפסיד ולא יקבל פיצוי. הצד המפסיד הוא הצד שהפסיד בתיק. מגלה העובדות הוא השופט.

אלמנטים חיוניים לתיק

על התובע להוכיח כי התקיימו ארבעה יסודות על מנת להצליח בתביעת רשלנות רפואית:
 • חובה הייתה על ידי ספק שירותי הבריאות או בית החולים
 • חובה הופרה, משום שרופא הבריאות או בית החולים לא עמדו בסטנדרט הטיפול הצפוי
 • הפרצה גרמה לפציעה, והיא הייתה קשורה קשר הדוק לפציעה
 • נזק ניכר נגרם למטופל, בין אם פיזי, רגשי או כלכלי

הליך תביעה רשלנות רפואית

ראשית, על התובע או בא כוחו להגיש תביעה לבית משפט. לפני תחילת המשפט, על התובע והנתבע לשתף מידע באמצעות גילוי. זה עשוי לכלול בקשות למסמכים, הצהרות וחקירות. הצדדים יכולים להתפשר מחוץ לבית המשפט, אם יגיעו להסכמה. במקרה זה, התיק לא יעבור למשפט. אם הם לא יסכימו, התיק יעבור למשפט. על התובע להוכיח באופן משכנע כי הנתבעת התרשלה. ברוב המשפטים יציגו הנתבעת והן התובעת מומחים שיסבירו מהי רמת הזהירות הנדרשת. לאחר מכן על המגלה לשקול את כל הראיות ולהחליט איזה צד הוא האמין ביותר. פסק דין יינתן על ידי מברר העובדות עבור הצד המנצח. במילים אחרות, השופט יחליט מי ינצח. אם זה התובע, השופט יחליט אז על פיצויים. הצד המפסיד עשוי לבקש משפט חדש. בבתי משפט מסוימים, אם התובע מעוניין בפשרה גדולה יותר, הוא עשוי לעבור לתוספת, כלומר לבקש הערכת הנזק ולפסוק סכום גדול יותר. אם הנתבע לא מרוצה מפסק דין גדול, הוא עשוי לפנות להחזר, כלומר יבקש מבית המשפט להפחית את גובה הנזק. כל צד רשאי לערער על פסק הדין.

אילו פיצויים יכול לקבל התובע?

ניתן לפסוק לתובע פיצויים ופיצויים עונשיים. הנזקים הפיצויים עשויים לכלול נזקים כלכליים, לרבות אובדן כושר השתכרות, הוצאות טיפול בחיים והוצאות רפואיות. בדרך כלל, הפסדים בעבר ובעתיד מוערכים. הנזקים הפיצויים עשויים לכלול גם נזקים לא כלכליים, אשר מעריכים את הפגיעה עצמה, נזקים פסיכולוגיים ופיזיים, כגון אובדן הראייה או הרגליים, כאבים קיצוניים ומצוקה רגשית. פיצויים עונשיים ניתנים רק אם הנאשם נמצא אשם בהתנהגות בלתי הולמת בזדון או במזיד. פיצויים עונשיים הם סוג של ענישה. מדובר בפיצוי נוסף על הנזק בפועל. תביעות משפטיות נוטות להיות יקרות, גוזלות זמן ומלחיצות. כל מי ששוקל לפתוח בתביעה משפטית צריך לשקול את היתרונות והחסרונות האפשריים לפני שהוא נוקט בפעולה. אם הפציעה היא קלה, החולה עשוי להוציא יותר על התביעה מאשר הכסף שבסופו של דבר יחלים.

האם אני צריך עו"ד לתביעת רשלנות?

תביעות רשלנות צריכות לקבל הדרכה משפטית קפדנית, רשלנות רפואית היא בין המקרים המורכבים ביותר של נזקי גוף. עליך להראות קשר ישיר ורלוונטי בין פעולה (או מחדל) של הרופא לבין הפציעות או המחלה שלך. עליך גם להוכיח כיצד פציעה או מחלה זו גרמה לנזקים בצורה של הוצאות רפואיות, אובדן שכר והפסדים אחרים. כדאי גם לדעת שחברות ביטוח רשלנות עשויות להשתמש בטקטיקות מסוימות כדי להכחיש, לעכב או להמעיט בחומרת התביעה שלך. לחברות הביטוח הללו יש בדרך כלל עורכי דין שמנסים לגרום לך להסדיר כמה שיותר מהר ובזול. לכן אנשים רבים בוחרים לקחת שירות של עורך דין רשלנות רפואית מומחה שיעמוד מול חברת הביטוח וייתן דין וחשבון על רופא רשלן. דוגמאות לשירותי עו"ד רשלנות רפואית שאנחנו מספקים: רשלנות רפואית סרטן רשלנות רפואית בניתוחים רשלנות רפואית בלידה