עמוד הבית בלוג רשלנות רפואית בסרטן העור
רשלנות רפואית בסרטן העור

רשלנות רפואית בסרטן העור

שתף
שלושת הסוגים העיקריים של סרטן העור הם קרצינומה של תאי קשקש, קרצינומה של תאי בסיס ומלנומה. בין אם מדובר במלנומה או קרצינומה של תאי בסיס, סרטן העור עשוי להתחיל כשינוי פשוט בעור. לפעמים גידולים אינם מתחילים כסרטן, אלא מתפתחים לסרטן עם הזמן, לכן רשלנות רפואית באבחון עלולה להיות קטלנית. אם הסרטן נמצא ומטופל מוקדם, סרטן העור עשוי להירפא. חשוב להיות ערניים לסימני אזהרה אפשריים. אלו שנמצאים בסיכון הגבוה ביותר לסרטן העור הם אנשים בהירי עור, בלונדינים או אדומי שיער עם עיניים כחולות או ירוקות.  רוב החולים מאובחנים מדי שנה בסרטן עור תאי בסיס או תאי קשקש. מלנומה ממאירה היא צורה אגרסיבית ולעתים קרובות קטלנית של סרטן העור. מלנומה מהווה רק 4% מכלל מקרי סרטן העור אך מהווה 73% מכלל מקרי המוות מסרטן העור. לפעמים תאי עור גדלים בצורה לא תקינה בחלקי הגוף שנותרו פתוחים לקרני UV, כגון הפנים, הקרקפת, האוזניים, השפתיים, החזה, הצוואר, הזרועות והידיים. עם זאת, סרטן העור יכול להתפתח גם בחלקים של העור שאינם נפגעים בדרך כלל מאור השמש. לפעמים ניתן להפחית את הסיכון לסרטן העור על ידי הגבלה או הימנעות מוחלטת של חשיפה ל-UV. חשוב ללכת לרופא אם יש לך גידולים חריגים או שינויים חשודים בעור שלך. גילוי מוקדם של סרטן העור מעניק את הסיכוי הגדול ביותר לטיפול מוצלח בסרטן העור ולהצלת חיים.

סוגי סרטן העור

סרטן העור מופיע בדרכים שונות, בהתאם לסוג. קרצינומה של תאי קשקש מתרחשת לעתים קרובות בחלקים של העור שנותרו פתוחים לקרני UV, כגון הפנים, הידיים או האוזניים. עם זאת, אלה עם עור כהה יותר עלולים לפתח סוג זה של סרטן עור על עור שאינו מוצג לשמש. הקרצינומה יכולה להיראות כמו נגע שטוח עם משטח קשקשי או גוש אדום מוצק. מלנומה יכולה להתפתח בכל חלק בגוף, אפילו באזורים של עור רגיל. לפעמים שומה שהייתה בסדר במשך שנים הופכת למלנומה. כמה סימנים למלנומה הם שומות המשתנות בצבע או בגודל או מדממות, או כתם חום גדול עם כתמים כהים יותר, או נגעים עם גבולות לא סדירים ושינוי צבע. מלנומה ממאירה היא צורה אגרסיבית ביותר של סרטן עור והיא קטלנית.

באילו מקרים תיחשב רשלנות רפואית בסרטן העור?

אי אבחון סרטן העור

אם אתה מדווח על שומה חריגה או בעיית עור לרופא שלך, הוא או היא עשויים להזמין ביופסיה של השומה או הגידול החשודים. עם זאת, לפעמים רופא עשוי לא לחשוד בסרטן עור או שהטיפול לא יתקבל מוקדם מספיק כדי לעצור את התפשטות הסרטן. בדרך כלל, ניתן להסיר שומות טרום סרטניות לפני שהן מתפשטות דרך מערכת הלימפה לרקמות אחרות בגוף והופכות לסרטן גרורתי בלתי ניתן לריפוי המוביל למוות. אבחנה מוקדמת של סרטן העור, במיוחד מלנומה, עשויה להיות ההבדל בין חיים למוות. אם השומה שלך לא עברה ביופסיה כראוי, היא עלולה להפוך למסוכנת יותר או אפילו לגרום לגרורות . אבחנה שגויה עשויה לכלול :
  • הערכה לא נכונה של סימפטומים
  • פרשנות שגויה של דוחות היסטופתולוגיה ביופסיה
  • אבחנה שגויה של סרטן העור כמחלות אחרות
  • תגובות דלקתיות שמובילות לעיכובים בזיהוי
כאשר אבחון מוקדם הוא אחד הגורמים החשובים ביותר לתוצאה חיובית, עיכוב בזיהוי נכון יכול להיות קטלני. אבחון שגוי עשוי לכלול גם סימפטום או שינוי בעור אשר מאובחן כסרטן בחיפזון. במקרים כאלה, חולים עוברים ניתוחים להסרת קרצינומות 'מה שנקרא' אלו, כאשר למעשה לא היה צורך בכך. יתר על כן, גרורות של מלנומה לאיברים אחרים מאובחנים לעיתים קרובות בצורה שגויה.

דוגמאות של מקרים

מקרה ראשון, פנסיונר טען שהרופא שלו התעלם מסרטן העור שלו. הוא ביקר את רופא העור שלו לבדיקה שגרתית. הרופא הבחין בנגע שהוא הסיר ושלח לביופסיה. רופא העור נעדר עקב חופשה, הרופא שמילא את מקומו של הפתולוג הרגיל הגיע למסקנה שזה שפיר. הנגע חזר על עצמו כשנתיים לאחר מכן והגבר חזר לרופא העור שלו כדי להסירו ולבדוק אותו, אך הוא אובחן במלנומה ממאירה. מקרה אחר, אדם ביקר בתחילה את רופא  העור שלו כדי לבדוק את השומה שלו. הרופא שלו שלח דגימה , הוא ביקש לראות את התוצאות, אמרו לו שאין צורך כי הכל חזר תקין. הוא חזר לבדיקה נוספת בשנה שלאחר מכן והתלונן שהשומה המשיכה להציק לו. האיש עבר ביופסיה נוספת שגילתה מלנומה ממאירה. לדברי מומחה עור, דוח המעבדה הראשון היה אמור לחשוף שומה ממאיר. מקרה נוסף, התובע תבע רופאים בטענה שהם התרשלו באי אבחון בזמן של כיב בבוהן הימנית שלו כסרטן עור. כתוצאה מהעיכוב טען התובע כי היה צורך לקטוע את אצבעו והמלנומה שלו התפשטה לריאותיו. הנתבעים הכחישו אחריות וטענו , כי התובע אשם מאחר שהפנו אותו למומחים במספר הזדמנויות והוא מעולם לא עקב. 

מה עושים במקרה וחוויתם רשלנות רפואית?

אם רופא לא מצליח לאבחן את סרטן העור שלך בגלל טיפול רשלני או טעות כלשהי, אתה יכול לתבוע אותם על רשלנות רפואית. למעשה, אי אבחון סרטן הוא אחד מהסוגים הנפוצים ביותר של תביעות רשלנות. עורך דין רשלנות רפואית מיומן יכול לעזור לך להטיל אחריות על הגורם הרפואי בגין רשלנות. כדי לקבוע כי אי אבחון סרטן העור היה רשלנות רפואית, עליך להראות:
  1. היו יחסי רופא-מטופל שיצרו חובת זהירות מקצועית לאבחון
  2. אי האבחון מהווה הפרה של חובת זהירות מקצועית
  3. אי אבחון סרטן העור גרם למחלה ולנזק
  4. נזקים ממשיים

איך לבחור עו"ד רשלנות רפואית

התייעצו עם עורך דין רשלנות רפואית מנוסה, עורכי הדין מייצגים מטופלים שנפגעו עקב כישלון של רופא באבחון סרטן העור על מנת להבטיח להם פיצוי כספי. לעיתים אי אבחון אינו הגורם לנזק שנגרם, ובמקרה זה לא יטילו על הנתבע אחריות. אם הסרטן היה פוגע בך בין אם הוא נתפס בזמן אי האבחנה ובין אם לאו, ייתכן שלא תוכל לבסס את הקשר הסיבתי הדרוש, לשם כך ראוי להתייעץ עם עורך דין מיומן המתמחה בתחום ושמתייעץ בעצמו עם מומחים רפואיים, לאחר קריאת התיק הרפואי והשתלשלות האירועים ונסיבות המקרה. עורך הדין יידע לכמת את הנזקים שנגרמו לך ולדרוש פיצוי. מאמרים נוספים בנושא רשלנות רפואית באבחון סרטן: